Generation
0 |
Generation
1 |
Generation
2 |
Generation
3 |
Generation
4 |
|
ANNA SOFIA NILSSON.
Född
24 februari 1885
i Trädgårdstorp, Ledingelunda, Kärna (E).
Död
17 maj 1972
i Sandbäckshemmet, Linköpings domkyrkoförs (E).
|
F
GUSTAF ALRIK NILSSON.
Född
12 december 1858
i Götheborg, Stora Forsa ägor, Rappestad (E).
Död
3 april 1922
i Gottfridsberg 12, Linköping (E).
Torpare
|
FF
NILS GUSTAF MÅNSSON.
Född
29 december 1828
i Bålorp, Björkeberg (E).
Död
10 november 1915
i Fågelbergs Södergård, Rappestad (E).
Torpare, Orgeltrampare
|
FFF
MAGNUS PERSSON.
Född
9 december 1784
i Håckerstad, Skeda (E).
Död
14 april 1847
i Bålorp, Björkeberg (E).
Brukare
|
FFFF
PETER MÅNSSON.
Född
2 februari 1749
i Himna, Vårdsberg (E).
Död
16 april 1796
i Kullersbro, Björkeberg (E).
|
|
FFFM
MARIA MÅNSDOTTER.
Född
1 juni 1757
i Slycke, Rappestad (E).
Död
20 juli 1803
i Bålorp, Björkeberg (E).
|
|
FFM
ANNA CAJSA ANDERSDOTTER.
Född
20 februari 1794
i Köpetorp, Sankt Lars (E).
Död
5 juli 1838
i Bålorp, Björkeberg (E).
|
FFMF
ANDERS PERSSON.
Född
16 augusti 1751
i Sjögestad, Sjögestad (E).
Död
3 januari 1825
i Glyttinge Norrgård, Kärna (E).
Bonde
|
|
FFMM
MARIA MÅRTENSDOTTER.
Född
26 mars 1763
i Ås, Örtomta (E).
Död
21 mars 1840
i Alsätter u Glyttinge, Kärna (E).
|
|
FM
JOHANNA NILSDOTTER.
Född
21 april 1834
i Brostorp, Åtorps ägor, Vikingstad (E).
Död
21 april 1903
i Skyllshem, Rappestad (E).
|
FMF
NILS JONSSON.
Född
30 augusti 1800
i Lilla Folåsa, Rappestad (E).
Död
23 september 1868
i Lötsätter, Fogelberg södergårds ägor, Rappestad (E).
Torpare
|
FMFF
JONAS NILSSON.
Född
13 maj 1768
i Arnorp, Rappestad (E).
Död
2 april 1821
i Rappestad Murgård, Rappestad (E).
Arrendator
|
|
FMFM
INGRID JÖNSDOTTER.
Född
3 maj 1764
i Gatekulla, Nykil (E).
Död
4 februari 1833
i Stora Folåsa ägor, Rappestad (E).
|
|
FMM
SARA PERSDOTTER.
Född
9 januari 1798
i Rappestad ägor, Rappestad (E).
Död
11 mars 1858
i Lötsätter, Fogelberg södergårds ägor, Rappestad (E).
|
FMMF
PETER LUND.
Född
26 juni 1744
i Rappestad Mellangård, Rappestad (E).
Död
23 juli 1801
i Dalen, Fågelbergs ägor, Rappestad (E).
Ryttare
|
|
FMMM
STINA SUNESDOTTER.
Född
1763
i Horn (E).
Död
28 maj 1839
i Hag, Rappestad (E).
|
|
M
ULLA CAROLINA JOHANSDOTTER.
Född
17 oktober 1855
i Back, Amundebo ägor, Ulrika (E).
Död
13 juni 1897
i Nordsåsen, Vreta Kloster (E).
|
MF
CARL JOHAN PETERSSON.
Född
25 juli 1830
i Åsbäcken, Solltorp, Ulrika (E).
Död
5 december 1919
i Slaka (E).
Skräddare
|
MFF
PETER NYGREN.
Född
1796
i Nykil (E).
Död
23 april 1879
i Åsbäcken, Solltorp, Ulrika (E).
Torpare
|
|
|
|
|
MFM
MARIA KRISTINA CARLSDOTTER (FARMAN).
Född
17 juni 1800
i Sandstugan, Ycke, Ulrika (E).
Död
4 januari 1877
i Åsbäcken, Solltorp, Ulrika (E).
|
MFMF
CARL FARMAN.
Född
19 september 1778
i Hundkärrstugan, Nykil (E).
Död
?? december 1808
i Finland.
Livgrenadier
|
|
MFMM
HELENA JOHANSDOTTER.
Född
17 september 1765
i Tribben, Dröghult, Nykil (E).
Död
18 juni 1854
i Sörbo ägor, Nykil (E).
|
|
MM
MARGARETA ERIKSDOTTER.
Född
14 maj 1831
i Amnebo, Ulrika (E).
Död
21 mars 1919
på Ålderdomshemmet, Amundebo, Ulrika (E).
|
MMF
ERIK OLOFSSON.
Född
2 augusti 1785
i Amundebo, Ulrika (E).
Död
14 april 1846
i Amundebo, Ulrika (E).
Bonde
|
MMFF
OLOF NILSSON.
Född
14 december 1755
i Avgölstugan, Ulrika (E).
Död
11 april 1844
i Amundebo, Ulrika (E).
Bonde
|
|
MMFM
ANNIKA MÅNSDOTTER.
Född
9 juli 1756
i Torpet, Pepplinge, Sya (E).
Död
3 augusti 1800
i Amundebo, Ulrika (E).
|
|
MMM
KATARINA PERSDOTTER.
Född
9 november 1790
i Emtefall, Ulrika (E).
Död
28 februari 1870
i Back, Amundebo ägor, Ulrika (E).
|
MMMF
PER PERSSON.
Född
9 januari 1762
i Amundebo, Ulrika (E).
Död
17 januari 1834
i Emtefall, Ulrika (E).
Bonde
|
|
MMMM
MARIA JACOBSDOTTER.
Född
18 december 1760
i Emtefall, Ulrika (E).
Död
21 maj 1831
i Emtefall, Ulrika (E).
|
|