Generation
0 |
Generation
1 |
Generation
2 |
Generation
3 |
Generation
4 |
|
AUGUSTA MATILDA WISTEDT.
Född 1867-01-07 i Humpen, Gammelskeda, Dalhem (H).
Död 1943-02-25 i Kvarteret Onyxen 3, Linköping (E).
|
F
ANDERS LEONARD WISTEDT.
Född 1836-08-25 i Hult, Tidersrum (E).
Död 1926-05-04 i Kvarteret Hjälmsäter 33, Linköping (E).
Måleriarbetare.
|
Ff
CARL JOHAN WISTEDT.
Född 1810-07-25 i Vissleviksstugan, Sjövik, Norra Vi (E).
Död 1880-06-25 i Dureborg, Tidersrum (E).
Skräddardräng, Kyrkvaktare.
|
Fff
ANDERS CARLSSON.
Född 1777-01-21 i Grabytorpet, Sund (E).
Död 1865-02-25 i Norrhamra, Sockenbyggningen, Norra Vi (E).
Torpare.
|
Ffff
CARL NILSSON.
Född omkring 1745.
Död 1784-03-30 i Grabytorpet, Sund (E).
|
|
Fffm
ANNIKA PERDOTTER.
Född 1750-04-20 i Släthult, Norra Vi (E).
Död 1834-04-29 i Mostugan, Sund (E).
|
|
Ffm
KATARINA JOHANSDOTTER.
Född 1779-02-15 i Mossen, Asby (E).
Död 1843-03-04 i Snarbygget, Herrbergshult, Norra Vi (E).
|
Ffmf
JOHAN FREDRIK JÖNSSON.
Född 1751-01-19 i Vissleviksstugan, Sjövik, Norra Vi (E).
Död 1808-10-24 i Vissleviksstugan, Sjövik, Norra Vi (E).
Torpare.
|
|
Ffmm
STINA PERSDOTTER.
Född 1754 i Asby (E).
Död 1821-03-03 i Vissleviksstugan, Sjövik, Norra Vi (E).
|
|
Fm
GRETA LISA JONSDOTTER.
Född 1808-08-14 i Älvsmålsstugan, Tidersrum (E).
Död 1895-11-12 i Asby (E).
|
Fmf
JONAS ERIKSSON TIDLUND.
Född 1764-09-12 i Älvsmålsstugan, Tidersrum (E).
Död 1835-08-18 i Hult Norrgård, Tidersrum (E).
Kyrkoväktare.
|
Fmff
ERIK JÖNSSON.
Född 1731-03-08 i Älvsmålen, Tidersrum (E).
Död 1784-12-29 i Älvsmålsstugan, Tidersrum (E).
Torpare.
|
|
Fmfm
MÄRTA MÅNSDOTTER.
Född 1734-10-06 i Larstorp, Norra Vi (E).
Död 1824-11-02 i Fattigstugan, Tidersrum (E).
|
|
Fmm
ELISABET ERIKSDOTTER.
Född 1777-03-18 i Diksbrostugan, Örsgänge, Tidersrum (E).
Död 1853-02-18 i Dureborg, Tidersrum (E).
|
Fmmf
ERIK ÖRLIN.
Född 1753-11-19 i Åkerdal, Tidersrum (E).
Död 1833-03-10 i Hult Norrgård, Tidersrum (E).
Livgrenadjär, bonde.
|
|
Fmmm
MARIA LARSDOTTER.
Född 1754-02-28 i Hult, Tidersrum (E).
Död 1833-11-29 i Hult Norrgård, Tidersrum (E).
|
|
M
KRISTINA MARGARETA GRAHN.
Född 1840-07-20 i Humpen, Gammelskeda, Dalhem (H).
Död 1898-07-09 i Vallby, Linköping (E).
|
Mf
ANDERS JOHAN GRAHN.
Född 1813-03-29 i Lilla Mabo, Tyllinge ägor, Dalhem (H).
Död 1897-11-09 i Humpen, Gammelskeda, Dalhem (H).
Korpral Kalmar Regemente.
|
Mff
ANDERS JONSSON GRÖNBERG.
Född 1777-10-15 i Gröndalen, Kättilstad (E).
Död 1855-02-28 i Lilla Mabo, Tyllinge ägor, Dalhem (H).
Murarmästare.
|
Mfff
JONAS JÖNSSON GRÖNBERG.
Född 1750-08-25 i Gröndalen, Kättilstad (E).
Död 1813-01-17 i Vänbäcken, Tjärstad (E).
Skogvaktare, Torpare.
|
|
Mffm
KATARINA ANDERSDOTTER.
Född 1746-10-03 i Gissebo, Åtvid (E).
Död 1811-09-25 i Vänbäcken, Tjärstad (E).
|
|
Mfm
MAJA BENGTSDOTTER.
Född 1793-09-26 i Penningstorp, Ukna (H).
Död 1867-01-30 i Lilla Mabo, Tyllinge ägor, Dalhem (H).
|
Mfmf
BENGT JONSSON.
Född 1759-10-25 i Snötomta, Ukna (H).
Död 1823-02-10 i Ekhult, Hattorps ägor, Gärdserum (E).
Torpare.
|
|
Mfmm
ANNIKA ANDERSDOTTER.
Född 1759-08-02 i Kasinge, Ukna (H).
|
|
Mm
EVA LISA PERSDOTTER.
Född 1813-09-13 i Katrineberg, Önhults ägor, Åtvid (E).
Död 1880-11-13 i Humpen, Gammelskeda, Dalhem (H).
|
Mmf
PETER ANDERSSON.
Född 1779-11-14 i Önhult, Åtvid (E).
Död 1846-07-03 i Katrineberg, Önhults ägor, Åtvid (E).
Torpare.
|
Mmff
ANDERS ABRAHAMSSON.
Född 1736-09-21 i Lixtorp, Dalhem (H).
Död 1809-11-10 i Önhult, Åtvid (E).
Rusthållare, Bonde.
|
|
Mmfm
EVA JÖNSDOTTER.
Född 1756-04-05 i Mörby, Hycklinge (E).
Död 1810-11-23 i Önhult, Åtvid (E).
|
|
Mmm
ANNA KATARINA ISAKSDOTTER.
Född 1783-04-23 i Brotorpet, Gamleby (H).
Död 1862-10-10 i Katrineberg, Önhults ägor, Åtvid (E).
|
Mmmf
ISAK TÄCKLING.
Född 1746-09-19 i Söderhult, Blackstad (H).
Död 1826-02-07 i Sandviken, Dalhem (H).
Båtsman.
|
|
Mmmm
ANNA SVENSDOTTER.
Född 1751-08-22 i Kullstugan, Dalhem (H).
Död 1826-05-21 i Sandviken, Dalhem (H).
|
|