Generation
0 |
Generation
1 |
Generation
2 |
Generation
3 |
Generation
4 |
|
DAVID GOTTARD SÖDERGREN.
Född 1893-09-16 i Nassau, Hannäs (E).
Död 1941-03-17 i Föreningsgatan 12 (Lindhult 1), Linköpings domkyrkoförs (E).
Fabriksarbetare, Linjearbetare.
|
F
CARL GUSTAF SÖDERGREN.
Född 1853-09-04 i Nybygget, Bredal, Hannäs (E).
Död 1919-05-19 i Nassau, Hannäs (E).
Torpare.
|
Ff
CARL AUGUST SÖDERGREN.
Född 1828-08-17 i Tjustorp, Dalhem (H).
Död 1907-03-12 i Fattighuset, Fredriksberg, Hannäs (E).
Torpare.
|
Fff
CARL MAGNUS CARLSSON SÖDERGREN.
Född 1799-11-11 i Bersbo, Värna (E).
Död 1891-07-03 i Nybygget, Bredal, Hannäs (E).
Torpare, Smed.
|
Ffff
CARL JONSSON SÖDERGREN.
Född omkring 1760 i Grebo (E).
Död 1800-12-12 i Bersbo, Värna (E).
Gruvarbetare.
|
|
Fffm
STINA LARSDOTTER.
Född 1763-01-25 i Önhult, Åtvid (E).
Död 1841-08-31 i Önhult, Åtvid (E).
|
|
Ffm
GRETA PETERSDOTTER.
Född 1797-12-11 i Tjustorp, Dalhem (H).
Död 1880-03-29 i Nybygget, Bredal, Hannäs (E).
|
Ffmf
PETER BENGTSSON.
Född 1752-12-04.
Död 1818-11-04 i Tjustorp, Dalhem (H).
Torpare.
|
|
Ffmm
ANNA STINA JONSDOTTER BJÖRKMAN.
Född 1755-06-02 i Ämtöholm, Dalhem (H).
Död 1829-03-07 i Tjustorp, Dalhem (H).
|
|
Fm
INGA LOTTA JOHANSDOTTER.
Född 1824-04-14 i Solvestad, Hannäs (E).
Död 1904-03-09 i Nassau, Hannäs (E).
|
Fmf
JOHAN HANSSON.
Född 1784-04-25 i Svaltorp, Gärdserum (E).
Död 1846-05-20 i Johannesborg, Hägerstads ägor, Hannäs (E).
Bonde, Torpare.
|
Fmff
HANS FREDRIKSSON.
Född 1739-09-08 i Svaltorp, Gärdserum (E).
Död 1804-07-17 i Svaltorp, Gärdserum (E).
Rusthållare.
|
|
Fmfm
KRISTINA (STINA) LARSDOTTER.
Född 1743-10-02 i Halsebo, Gärdserum (E).
Död 1785-05-13 i Svaltorp, Gärdserum (E).
|
|
Fmm
GRETA JONSDOTTER.
Född 1786-09-27 i Solvestad, Hannäs (E).
Död 1877-01-29 i Johannesborg, Hägerstads ägor, Hannäs (E).
|
Fmmf
JONAS NILSSON.
Född 1757-07-08 i Kolsebro, Ukna (H).
Död 1804-05-27 i Solvestad, Hannäs (E).
Bonde.
|
|
Fmmm
MARGARETA NILSDOTTER.
Född 1758-02-28 i Solvestad, Hannäs (E).
Död 1842-01-20 i Solvestad, Hannäs (E).
|
|
M
KRISTINA SOFIA BLOMANDER.
Född 1858-10-13 i Nytorp, Yxnerum (E).
Död 1913-09-29 i Nassau, Hannäs (E).
|
Mf
JONAS PETER BLOMANDER.
Född 1823-02-24 i Hagstugan, Drängsbo, Björsäter (E).
Död 1903-04-21 i Sandstugan, Yxnerum (E).
Torpare, Arbetare.
|
Mff
PETER ANDERSSON BLOMANDER.
Född 1793-03-05 i Brännkärr, Byrums ägor, Björsäter (E).
Död 1878-09-05 i Hagstugan, Drängsbo, Björsäter (E).
Saltpetersjuderiverkmästare.
|
Mfff
ANDERS PERSSON.
Född 1767-10-03 i Brännkärr, Byrums ägor, Björsäter (E).
Torpare.
|
|
Mffm
INGEBORG NILSDOTTER.
Född 1753-04-17 i Borkhult, Yxnerum (E).
|
|
Mfm
MAJA LENA WREDBERG.
Född 1790-09-15 i Edshyttan, Åtvid (E).
Död 1825-09-29 i Hagstugan, Drängsbo, Björsäter (E).
|
Mfmf
OLOF WREDBERG.
Född 1751-09-30 i Kvillinge (E).
Död 1813-02-05 i Frängsbo, Yxnerum (E).
Gruvsmed.
|
|
Mfmm
MAJA MÅNSDOTTER.
Född 1763-01-26 i Alseda (F).
Död 1846-08-19 i Fattigstugan, Yxnerum (E).
|
|
Mm
LOVISA HAMMARSTRÖM.
Född 1822-10-05 i Löa Hammar, Ramsberg (T).
Död 1874-12-19 i Svaltorp, Fröjerum, Yxnerum (E).
|
Mmf
CARL HAMMARSTRÖM.
Född 1798-01-19 i Bergshyttan, Ramsberg (T).
Död 1886-09-17 i Sandsveden, Fyllingarum, Ringarum (E).
Hammarsmed.
|
Mmff
ANDERS CARLSSON BRUSK.
Född 1752-07-10 i Bergshyttan, Ramsberg (T).
Död 1842-03-16 i Löa Hammar, Ramsberg (T).
Mästersven.
|
|
Mmfm
GRETA JOHANSDOTTER.
Född 1761-06-01 i Nedre Bäckforsen, Ramsberg (T).
Död 1830-11-23 i Löa Hammar, Ramsberg (T).
|
|
Mmm
BRITA JANSDOTTER.
Född 1794-01-31 i Björkbacken, Ljusnarsberg (T).
Död 1866-09-29 i Danzig u Fyllingarum, Ringarum (E).
|
Mmmf
JAN PERSSON.
Född 1756-12-13 i Ramsberg (T).
Död 1819-08-29 i Björkbacken, Ljusnarsberg (T).
Smältare, Torpare.
|
|
Mmmm
MAJA ERIKSDOTTER.
Född 1757-11-27 i Smältarbacken, Ljusnarsberg (T).
Död 1822-03-17.
|
|