Generation
0 |
Generation
1 |
Generation
2 |
Generation
3 |
Generation
4 |
|
OSKAR ALBERT ANDERSSON.
Född 1882-05-06 i Skärkind (E).
Död 1947-06-16 i Linköping (E).
Tegelbruksarbetare.
|
F
ANDERS MAGNUS CARLSSON.
Född 1848-11-13 i Erstorp på allmänningen, Skärkind (E).
Död 1931-02-16 i Snickaregatan 5, Linköping (E).
Statdräng, Ladugårdskarl, Gårdskarl.
|
Ff
CARL GUSTAF CARLSSON.
Född 1817-10-16 i Kvästad, Skärkind (E).
Död 1879-12-07 i Grindstugan, Alvestad ägor, Skärkind (E).
|
Fff
CARL HANSSON.
Född 1784-10-29 i Kvästad, Skärkind (E).
Död 1853-05-26 i Hagalund, Skärkind (E).
Rusthållare.
|
Ffff
HANS ERIKSSON.
Född 1750-07-01 i Ängen u Skörtinge, Skärkind (E).
Död 1814-08-20 i Kvästad, Skärkind (E).
Bonde.
|
|
Fffm
BRITA BOTVIDSDOTTER.
Född 1754-12-27 i Herseberga, Skärkind (E).
Död 1797-01-22 i Kvästad, Skärkind (E).
|
|
Ffm
ANNA ABRAHAMSDOTTER.
Född 1779-02-25 i Myrhagen, Skärkind (E).
|
Ffmf
ABRAHAM JOHANSSON.
Född 1751-03-22 i Strömshult, Skärkind (E).
Död 1814-12-27 i Hagsätter u Halleby, Skärkind (E).
Smed, Bonde.
|
|
Ffmm
STINA ANDERSDOTTER.
Född 1753-11-08 i Hagsätter u Halleby, Skärkind (E).
Död 1835-06-15 i Hagsätter u Halleby, Skärkind (E).
|
|
Fm
INGA LOTTA NILSDOTTER.
Född 1822-05-09 i Tegneby, Rystad (E).
Död 1901-10-12 i Fattighuset, Skärkind (E).
|
Fmf
NILS RUNBOM.
Född 1781-02-05 i Upsala, Södra Vi (H).
Död 1834-05-23 i Skälv ägorna, Rystad (E).
Mjölnare, Torpare, Statardräng.
|
Fmff
NILS RUNBOM.
Född omkring 1754.
Död 1788-07-17.
Soldat, Vice korpral.
|
|
Fmfm
MARIA OLOFSDOTTER.
Född 1750-02-17 i Upsala, Södra Vi (H).
Död 1821-10-29 i Nyhagen, Södra Vi (H).
|
|
Fmm
ANNA CAJSA JONSDOTTER.
Född 1785-05-22 i Sundsek, Oppeby (E).
Död 1867-04-20 i Fattighuset, Rystad (Östg).
|
Fmmf
JONAS ANDERSSON.
|
|
Fmmm
STINA JÖNSDOTTER.
Född omkring 1756.
|
|
M
KRISTINA CHARLOTTA ANDERSDOTTER.
Född 1854-08-08 i Sofialund, Håckerstad ägor, Skeda (E).
Död 1931-06-30 i Kvarteret S:t Lars 58C (Bonden 3), Linköping (E).
|
Mf
ANDERS ANDERSSON.
Född 1824-03-27 i Päpplinge, Sya (E).
Död 1899-05-24 i Norra Hultet, Alviken, Nykil (E).
Statardräng, Torpare, Arbetare.
|
Mff
ANDERS ANDERSSON.
Född 1774-01-16 i Tomta, Östra Tollstad (E).
Död 1829-04-27 i Päpplinge skattegård, Sya (E).
Skattehemmansägare.
|
Mfff
ANDERS JONSSON.
Döpt 1723-06-03 i Sya (E).
Död 1781-01-27 i Tomta, Östra Tollstad (E).
Bonde.
|
|
Mffm
KATARINA PERSDOTTER.
Född 1744-11-06 i Päpplinge, Sya (E).
Död 1817-10-25 i Päpplinge, Sya (E).
|
|
Mfm
MAJA CAJSA ANDERSDOTTER.
Född 1797-08-29 i Gatkulla, Östra Tollstad (E).
|
Mfmf
ANDERS JONSSON.
Född 1770-09-25 i Nederlösa, Normlösa (E).
Bonde, Torpare.
|
|
Mfmm
MARIA ANDERSDOTTER.
Född 1773-05-11 i Svås ägor, Veta (E).
Död 1805-02-24 i Ängstugan, Hyppinge, Sya (E).
|
|
Mm
CAROLINA JOHANSDOTTER.
Född 1822-12-21 i Rössla, Nykil (E).
Död 1859-02-19 i Övergård, Nykil (E).
|
Mmf
JOHAN LARSSON.
Född 1793-05-24 i Viby Svarvaregård, Viby (E).
Död 1866-03-11 i Rössla, Nykil (E).
Rusthållare, Hemmansägare.
|
Mmff
LARS JOHANSSON.
Född 1755-09-23 i Hörna, Nykil (E).
Död mellan 1808 och 1810.
Torpare.
|
|
Mmfm
INGRID NILSDOTTER.
Född 1755-10-28 i Gårdsätter, Nykil (E).
Död 1810-02-17 i Solberget, Nykil (E).
|
|
Mmm
CAJSA JOHANSDOTTER.
Född 1795-12-11 i Rösätter, Nykil (E).
|
Mmmf
JOHANNES CLAESSON.
Född 1764-07-28 i Rösätter, Nykil (E).
Död 1811-07-07 i Rösätter, Nykil (E).
Rusthållare.
|
|
Mmmm
STINA ANDERSDOTTER.
Född 1771-11-12 i Måla, Nykil (E).
Död 1848-10-09 i Rösätter, Nykil (E).
|
|